Mniej stażu pracy przy niepełnym etacie
Przepisy unijne pozwalają, by okres zatrudnienia pracownika na części etatu był liczony proporcjonalnie do czasu faktycznie poświęconego na wykonywanie pracy.
Taka teza płynie z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 7 lipca 2022r. w sprawie o sygn. C 377/21.
W czym problem
Sprawa dotyczyła belgijskiego strażaka. Przed zatrudnieniem jako strażak-kierowca pracował on przez dłuższy okres w sektorze prywatnym. Jednocześnie w tym czasie był jednak członkiem ochotniczej straży pożarnej, co wymagało od niego pracy przez kilka godzin w tygodniu.
W 2015 r. strażak zwrócił się do swojego ówczesnego pracodawcy o korektę tej części wynagrodzenia, która zależała od jego stażu w zatrudnianiu. Jego zdaniem źle policzono mu staż pracy za okresy bycia w ochotniczej straży pożarnej. Regionalne przepisy dotyczące liczenia czasu pracy strażaków przewidują bowiem, że do stażu zatrudnienia strażaka zalicza się okresy przynależności do ochotniczej straży pożarnej, ale tylko w wymiarze czasu odpowiadającym pracy faktycznie wykonanej w tym okresie. W efekcie wyliczono, że za okres przed zatrudnieniem na stałe w straży pożarnej strażakowi należy doliczyć do stażu zatrudnienia jedynie ok. 6,5 roku.
Strażak domagał się natomiast uwzględnienia całego okresu, w którym był w ochotniczej straży pożarnej, bez uwzględniania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta